Ilmoittautuminen lukuvuodelle 2024/2025

Ilmoittautuminen Frankfurtin Suomi-koulun syyskuussa alkavalle lukuvuodelle 2024-2025 on alkanut!

Lisätietoja Sari Kiddleltä (Suomi-koulun sähköpostiosoitteet ovat muotoa <etunimi>.<sukunimen 1. kirjain>@suomikoulu-frankfurt.de, esim. matti.m@suomikoulu-frankfurt.de).

Netti-ilmoittautumiskaavake löytyy täältä.

Frankfurtin Suomi-koulussa ylläpidetään ja opitaan suomea lapsilähtöisesti, monimuotoisin keinoin. Neljä opetuspistettämme sijaitsevat Frankfurtin keskustassa/Dornbusch, Bergen-Enkheimissa ja Bensheimissa hyvien kulkuyhteyksien äärellä. Opetusta järjestetään ryhmissä niin arkena kuin lauantaina 0-18-vuotiaille – tule sinäkin mukaan yli satapäiseen, iloiseen joukkoomme! Tiesithän, että meillä on mahdollisuus käydä Suomi-koulua myös etänä? Etäryhmä on suunnattu ensisijaisesti isommille koululaisille. Tapaamme viikoittain Zoomissa ja hyödynnämme mm. Padlet-alustaa opetuksessa. Tällä hetkellä ryhmässä on 13-15-vuotiaita. Kysynnän kasvaessa oma ryhmä 10-12-vuotiaille on mahdollinen.